שעתה הגדולה של התנועה הסביבתית

מכתב גלוי לחברות וחברי התנועה הסביבתית

זוהי שעתה הגדולה של התנועה הסביבתית. מיליוני שעות פעילות של פעילים סביבתיים מתנקזים בימים אלו אל השאלה הגדולה: האם תהיה התנועה הסביבתית מספיק בוגרת להבין כי זוהי שעתה הגדולה? האם נצליח כולנו, הפעילים, להעלות  את התנועה הסביבתית על העגלה הפוליטית ולהכניס את נציגנו לכנסת ה-18, זו שתיבחר בדיוק בעוד 60 יום?
 
ההכרה כי המאבק הסביבתי הוא מאבק פוליטי הכתה בתנועה הסביבתית בישראל עוד בתחילת דרכה. אם נסמן את המאבק על החולה בשנות ה-50 כמאבקה הראשון של התנועה הסביבתית, וזו שהביאה להקמתו של הארגון הגדול ביותר בתנועה הסביבתית –  החברה להגנת הטבע, בשנת 1954, נוכל לומר שכבר אז זיהו ראשי התנועה, פרופ' היינריך מנדלסון ז"ל וייבדלו לחיים ארוכים פרופ' אמוץ זהבי ועזריה אלון את הפוטנציאל הפוליטי של המאבק. במהלך, שהיה נועז אפילו באותם ימים, הם הסיעו לחולה עיתונאים וחברי כנסת בניסיון להביאם להחלטה פוליטית לשמר את אגם החולה. (ממליץ לכם לקרוא עוד על המאבק הסביבתי המרתק הזה בספרו המונומנטלי והמרתק של פרופ' אלון טל, "הסביבה בישראל").
 
מאז ועד היום, אנחנו, פעילי התנועה, פועלים במישור הפוליטי בדרכים כאלו ואחרות על מנת לשמור על דמותה של ארץ ישראל ולהגן על סביבתה. רובנו, בחרנו לפעול באמצעות ארגוני הסביבה השונים על מנת להשפיע על דעת הקהל ומקבלי ההחלטות בסוגיות סביבתיות שונות. מאבקים סביבתיים גדולים, כגון המאבק נגד כביש חוצה ישראל או נגד תכנית ספדי בירושלים שכשלו או הצליחו, חישלו את רוחנו להמשיך במאבקים נוספים. מתי-מעט מתוכנו, בחרו בדרך הפוליטית של פעילות בתוך מפלגה שהייתה מוכנה לאמץ (או לסבול) את האג'נדה הסביבתית אך לא שמה אותו בראש מעייניה. ייזכרו לטובה, חברי הכנסת לשעבר יוסף תמיר (מייסד "חיים וסביבה – ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל), הסופר ס.יזהר וידידיה בארי ז"ל (מייסד ארגון מלר"ז). גם מורי ורבי וידידי הטוב, ח"כ דב חנין, שעשה עבודה סביבתית ענקית בכנסת האחרונה, עשה זאת מתוך מפלגה שהנושא הסביבתי-חברתי היה אמנם חשוב לה אך לא היה הנושא המרכזי בו עסקה. חייבים להכיר בעובדה שעם זאת שהייתה בכנסת האחרונה שדולה סביבתית-חברתית פעילה (בראשות חברי הכנסת ד"ר דב חנין והרב מיכאל מלכיאור) עדיין אי-אפשר לומר שהייתה בכנסת מפלגה שכל חבריה ממוקדים בדאגה להיבטים הסביבתיים והחברתיים של חיינו.
 
חברותיי וחבריי לתנועה הסביבתית.  הגיעה שעתה הגדולה והיפה של התנועה להפוך למפלגה פוליטית סוחפת, כזו שתיישם את כל הערכים לפיהם פעלנו בעשרות השנים האחרונות. מפלגה כזו, שתפעל באכפתיות להפנמת ערכי הקיימות לתוך החקיקה,ותהיה קשובה לכלל אזרחי ישראל, עשויה להיות משב הרוח המרענן של מערכת הבחירות המנומנמת הנוכחית. העם עייף מהפוליטיקה הישנה ואנחנו יכולים "לספק" לא סתם "פוליטיקה" כי אם פעילות אכפתית לתיקון עולם ולשיפור חיי כלל אזרחי ישראל.
 
כניסתה של התנועה הירוקה לכנסת תלויה בכל אחת ואחד מאיתנו. בארגוני הסביבה השונים ישנם כיום כ- 150,000 חברות וחברים. אם כולנו נתגייס למשימה של בניית התנועה הירוקה ובחירתם של נציגיה לכנסת, נצליח. התנועה הירוקה, בראשותם של ערן בנימיני, מייסד "מגמה ירוקה" ופרופ' אלון טל, מייסד "אדם טבע ודין" (כמו גם מכון ערבה ועוד ארגונים טובים וחשובים), היא התנועה הפוליטית האותנטית של התנועה הסביבתית וחובה על כולנו לתמוך בה ולפעול למען כניסתה לכנסת.
בעוד יומיים יתקיימו הבחירות המקדימות למועמדי התנועה הירוקה לכנסת ה- 18. על פי בקשתו של פרופ' אלון טל הגשתי את מועמדותי לבחירות אלו. כל מי שמכיר אותי יודע שאני מביא איתי ניסיון ענף של פעילות סביבתית פרלמנטרית כמו גם פעילות מגוונת בארגוני הסביבה השונים. אני מביא איתי גם תפיסת עולם מיוחדת הרואה ביהדות דרך חיים מקיימת, כזו היכולה ליצור חיבורים אמיתיים בין שומרי מצוות לבין הומניסטים שאינם שומרי מצוות.
 
אודה לכם אם תביעו תמיכה במועמדותי לרשימת התנועה הירוקה לכנסת על מנת שאוכל להיות לעזר לערן ולאלון בפעילותם הפוליטית החשובה.
 
 יחד נכניס את התנועה הירוקה לכנסת בבחירות הקרובות.
 
שלכם,
 
שמואל חן
קיבוץ יפעת 36583
נייד: 050-8221497
דוא"ל: chayens@netvision.net.il
אתר: http://www.notes.co.il/shmuel

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

מוסף "שבת" - לתורה, הגות ספרות ואמנות

המוסף לספרות של 'מקור ראשון'

דינה אברמסון

טורים אישיים

רשימות, עדכונים והודעות

בלוג עבור משתתפי פרויקט רשימות וסקרנים

הבונים הירוקים

ייעוץ, ולווי פרויקטים פרטיים של בניה ירוקה

%d בלוגרים אהבו את זה: