תנועה ירוקה עם מימד – תורה עם דרך ארץ

אפתח בגילוי נאות. אני מעורב עמוק מאד בתוכן מאמר זה – רגשית, פילוסופית ופוליטית. רגשית, כי האינטואיציות הרגשיות שלי אומרות שהחיבור בין התנועה הירוקה לבין מימד הוא חיבור נכון ובר-קיימא לאורך שנים רבות וטובות, ואני נוהג להאזין לאינטואיציות הרגשיות שלי. פילוסופית, כי כפי שאנסה להסביר בהמשך מאמר זה, החיבור בין התנועה הירוקה לבין מימד מזכיר במידה רבה את החיבור שבין תורה לדרך ארץ – זהו חיבור אורגני ולא חיבור מאולץ. פוליטית, כי אני אחד ממועמדי החיבור המיוחד הזה לכנסת. אמנם איני מצוי ברשימה במיקום ריאלי אך דבר זה אינו מפחית מרצוני הפוליטי לראות את התנועה הפוליטית המיוחדת הזו נכנסת לכנסת, ובגדול.
 
ברמה השטחית, החיבור בין התנועה הירוקה בראשותם של ערן בן-ימיני ופרופ' אלון טל לבין "מימד", בראשותו של ח"כ הרב מיכאל מלכיאור, הוא חיבור מוצלח של אינטרסים הדדיים. פרופ' אלון טל וערן בן-ימיני הם ממנהיגיה החשובים של התנועה הסביבתית בחמשה עשר השנים האחרונות. טל הקים את "אדם טבע ודין" וחידש את פעילות ארגון הגג של ארגוני הסביבה – "חיים וסביבה" ואף עמד בראש הארגון כשלוש שנים. ערן בן-ימיני הקים את תנועת הסטודנטים "מגמה ירוקה" והניע אקטיביזם סביבתי ציבורי נגד פרויקטים אנטי-סביבתיים בהיקף לאומי. כבר שנים שהם מקדמים את החקיקה ואת הפעילות הפרלמנטרית מחוץ לכנסת ואילו ח"כ הרב מלכיאור, מקדם את הפעילות הסביבתית בכנסת מזה עשור. בכנסת האחרונה הוא עמד בראש השדולה הסביבתית-חברתית יחד עם ח"כ ד"ר דב חנין ובכנסת הקודמת הוא עמד בראש השדולה הסביבתית יחד עם ח"כ עמרי שרון. לזכות הרב מלכיאור נזקפים הישגים סביבתיים ענקיים כגון: החלטת הממשלה על פארק איילון, חקיקת חוקי "המזהם משלם", "אוויר נקי" ועוד. לכן, אך טבעי היה שהתנועה הירוקה ומימד יתאחדו לקראת הכנסת הקרובה, זאת על מנת להעצים את הפעילות הפרלמנטרית בהיבט  הסביבתי-חברתי.
 
אולם, כאמור, הסבר זה לאיחוד בין התנועה הירוקה ומימד הוא שטחי, אם גם טוב. לחיבור בין התנועות יש הסבר פילוסופי, עמוק הרבה יותר, והוא רצונם של שתי התנועות ליצור פוליטיקה אחרת, פוליטיקה של קיימות, פוליטיקה שבה ההיבטים האזרחיים של  הסביבה, החברה והכלכלה הופכים להיות הנושאים החשובים שעל סדר היום תוך כדי  שילוב דמוקרטי של האזרחים בניהול סדר יומם. תפיסה הוליסטית זו, הינה למעשה התפיסה היהודית השורשית הרואה את כל תחומי החיים ("דרך ארץ") נמדדים ונשלטים על פי דרך חיים אתית ומקיימת ("תורה"). אחד ההוגים היהודיים המעניינים ביותר בכל הדורות, הרב שמשון רפאל הירש, שייסד את שיטת "תורה עם דרך ארץ" כתב, בגרמניה במאה ה-19, כי "היהדות אינה דת, בית הכנסת אינו כנסיה, והרב אינו כומר. יהדות אינה מין נספח לחיים ואינה חלק מתעודת חייו של האדם. יהדות מקיפה את כל החיים והיא סך הכל של תעודת חיינו".  זהו המסר היהודי שתנועת מימד מנסה להעביר מזה שנים. כיהודים, חובה עלינו, בראש ובראשונה, לדאוג ל"דרך ארץ" של אזרחינו. ומה משמעותה של "דרך ארץ"? רש"ר הירש הסביר כי "דרך-ארץ כוללת כל דבר הנובע ומותנה מכך, שהאדם שומה עליו להשלים את ייעודו ואת חייו-בצוותא עם זולתו עלי אדמות,  ועל ידי האמצעים הניתנים לו מן האדמה. לפיכך מציין ביטוי זה בייחוד את דרכי הכלכלה והסדר האזרחי, וגם דרכי המוסר והליכות האדיבות וההגינות הדרושות לחיי-צוותא אלה, וכן כל הנוגע בחינוך ובהשכלה כלל-אנושיים ואזרחיים".

הנה כי כן, החיבור בין מימד והתנועה הירוקה הוא עמוק ביותר. מאז ייסודה, מימד אינה מתיימרת להיות "מפלגה דתית" במובן הידוע של המילה. מימד חרתה על דגלה את הפנמת יסודותיה האתיים של היהדות בקרב כלל האוכלוסייה. זו הסיבה שבתוכה מוצאים את ביתם הן שומרי מצוות והן  הומניסטים חילוניים המזדהים עם העקרונות האתיים של היהדות. מימד, בראשות ח"כ הרב מלכיאור, מתנגדת זה שנים לחקיקה דתית ומקדמת את השיח היהודי בין חילוניים לדתיים כמו גם דו-קיום יהודי ערבי ואת כלל נושאי הסביבה והחברה. התנועה הירוקה שצמחה מתוך ערכים הומניסטיים וחיה יום-יום את הגות הקיימות היא, אפוא, שותפה טבעית למימד.
הרשימה החדשה, "התנועה הירוקה-מימד", היא הדבר האמיתי הבא בפוליטיקה הישראלית. היא אינה מפלגה סקטוריאלית המבקשת לקדם סקטור כזה או אחר. היא אינה מדגישה, כמו המפלגות הגדולות, את האג'נדה המדינית-בטחונית. היא אינה מתעלמת מאג'נדה זו, אך בראש מעייניה מצויים האזרחים והנושאים שמעניינים אותם: סביבה, חברה וכלכלה. "התנועה הירוקה-מימד", תדאג, דווקא מתוך ראייה יהודית וראייה הומניסטית כלל-אנושית, לרווחת תושביה שאינם יהודים, ותפעל לכך ששלום ובטחון ישררו באזור. כל בר-דעת מבין שלסביבה אין גבולות ושלום ובטחון הינם הכרחיים לכלל תושבי האזור על מנת שכולנו נוכל לחיות חיים כלכליים טובים, בסביבה בת-קיימא.

החברה הישראלית שבעה מהפוליטיקה הישנה שלא דאגה לאזרח הפשוט. הגיע הזמן שניקח את גורלנו בידינו ונבחר לכנסת שליחים שידאגו באמת לכלל ההיבטים האזרחיים של חיינו. 

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • חני  ביום ינואר 20, 2009 בשעה 12:46

  התנועה הירוקה – מימד. ככל שעובר הזמן נראה לי יותר ויותר שזאת המפלגה שאצביע עבורה בבחירות הקרובות. זאת המפלגה היחידה שלא מעוררת בי התנגדות, והחלטתי ללכת הפעם עם התחושות שלי, ולא עם מיני חישובים. אני מאחלת לכם בכל מקרה הצלחה רבה!

  אהבתי

 • איריס  ביום ינואר 20, 2009 בשעה 12:46

  מרשים מאד, אבל האם אפשר לדעת מה המצע הכלכלי חברתי הקונקרטי, בקשר למשל לרשת הבטחון הסוציאלית, להלאמת נכסי הציבור שהופרטו, לאפליה מתקנת לנשים ולמזרחים באקדמיה, קצבאות ילדים, אבטלה וכולי.
  לא חייב לענות, זה הרהור כללי בקשר למפלגה זו, ביחס לחד"ש שיש לו אמירה יותר קונקרטית גם כלכלית וגם מדינית, והיא גם מקדמת סביבה.
  הנושא היהודי הוא לכאורה תוספת אבל הוא חותר תחת הפרדת דת ומדינה, ואין מצע ברור בקשר לעמדת התנועה ביחס לנישואין, גירושין, בית הדין הרבני, מיהו יהודי חוק השבות ואופיה האזרחי או היהודי של המדינה בעתיד, פתרון דו לאומי או שתי מדינות לשני עמים ואיך תוגדר השייכות הלאומית היהודית לפי כל פתרון וכולי וכולי

  אהבתי

 • שמואל חן  ביום ינואר 20, 2009 בשעה 13:21

  לאיריס שלום,

  נדמה לי שדווקא בנושא דת ומדינה יש תשובה די מפורטת באתר.

  כל כל פנים גם לי הנושא החברתי-כלכלי חשוב מאד ואם משום מה אין אצלנו נייר עמדה מפורט, אנסה לדאוג לכך שיהיה נייר עמדה מפורט באתר.

  שוב תודה על הערתך.

  שמוליק

  אהבתי

 • בילי  ביום ינואר 20, 2009 בשעה 13:34

  כל זה טוב ויפה,
  אני רק תוהה איך מרגיש בוחר ערבי בבואו לבחון את הרשימה.
  ברור לי שאתם תברכו אותו כבוחר, השאלה היא מה תהייה תחושתו לגבי בחירה במפלגה שחלק נכבד ממנה עוסק באתיקה יהודית דווקא.

  אהבתי

 • שמואל חן  ביום ינואר 20, 2009 בשעה 14:30

  שלום בילי,

  קשה לומר שהמפלגה כולה עוסקת דווקא באתיקה יהודית. אני אישית חוקר את התחום האתיקה הסביבתית היהודית, אגב, מתוך גישה גם לכלל הדתות.אין כל הצדקה להשליך מהמחקר האקדמי האישי שלי לתפיסה הכללית של המפלגה.

  המפלגה ככלל דוגלת מאד בדו-קיום יהודי-ערבי ובשיח בין-דתי. לרב מלכיאור יש קבלות רבות בעניין זה.אני אישית, כמובן, תומך בקו זה.

  כל טוב,

  שמוליק

  אהבתי

 • דודי  ביום ינואר 21, 2009 בשעה 0:26

  מאחל לה המון הצלחה.
  הלוואי שסוף סוף תהיה מפלגה שהצבעתי בעדה ולא מפלגה שהצבעתי אליה כבירית מחדל, נגד מפלגות אחרות.
  כמה כיף לראות אנשים טובים שלא פתחו מעטה של ציניות ואדישות כמו הרוב.
  הקול שלי מובטח.

  אהבתי

 • אפרת  ביום ינואר 25, 2009 בשעה 15:02

  כתבת "כלל ההיבטים האזרחיים" בעוד המפלגה נמנעת במכוון מלעסוק בענייני ביטחון. נראה לי שיש כאן הפרזה לכיוון אחד- מצע המפלגה מתייחס בנפרד ובאריכות לכל נושא, ולו השולי ביותר, הקשור באיכות הסביבה (23 כותרות משנה במצע, מהן 11 שהיה אפשר לקרוא להן "איכות סביבה", ועוד כמה שיש להן כותרת אחרת אבל התוכן הוא של איכות סביבה).
  איכות הסביבה הוא נושא חשוב, אך העיסוק בכלל ההיבטים האזרחיים דורש סדר עדיפויות ועיסוק גם בדברים האחרים. לא יתכן שלמועמדים לא היתה עמדה בנושאי ביטחון והתיישבות מעולם, ולא ייתכן שהם יימנעו בהצבעה עתידית על נושאים אלה אם יגיעו לכנסת.
  ולעניין המוסר היהודי- אני בעד שליהודים יהיה מוסר יהודי ולערבים מוסר ערבי. אם ערבי היה חותר לצדק, לא היה אכפת לי, כיהודיה, בשם איזה מוסר הוא עושה זאת.

  אהבתי

 • עודד  ביום ינואר 25, 2009 בשעה 22:54

  תוספת לתשובה לבילי:
  מספר 6 ברשימה הוא ד"ר חוסיין טרביה.
  http://hayeruka-meimad.org.il/tarbie
  הלוואי שהוא ייכנס גם.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

מוסף "שבת" - לתורה, הגות ספרות ואמנות

המוסף לספרות של 'מקור ראשון'

דינה אברמסון

טורים אישיים

רשימות, עדכונים והודעות

בלוג עבור משתתפי פרויקט רשימות וסקרנים

הבונים הירוקים

ייעוץ, ולווי פרויקטים פרטיים של בניה ירוקה

%d בלוגרים אהבו את זה: