מטא-פרשנות וקול קורא לקראת הבחירות

מטא פרשנות על פרשנות הבחירות וקריאה ציבורית לחברותיי וחבריי לתנועה הסביבתית

סופסוף הפרשנים הפוליטיים מתעוררים והמסר המשוקלל הנקרא מתוך שורותיהם הוא שהרבה מאד מהבוחרים מיואשים מ"חמשת המלוכלכים" (קדימה, ליכוד, העבודה, ש"ס וישראל ביתנו). לעומת הייאוש קיימת תקווה גדולה מאד ומסתבר שלתקווה הזו קוראים "התנועה הירוקה-מימד".
 
נתחיל מהמיואשים.

יהושע סובול במוסף השבת של מעריב טוען שמועמדי המפלגות הגדולות, ציפי לבני וביבי נתניהו משדרים ייאוש מהמצב הכלכלי והמדיני. מסיבה זו, טוען סובול, גם "הבוחרים נעשו אדישים…ומנוערים מאמונה ומתקווה".

בן כספית קורא להצביע "למרות שאין למי". גם סובול וגם כספית מנתחים את המפלגות הגדולות והייאוש שניכר מבין שורותיהם מופנה כלפי מפלגות אלו.
אצל יוסף כהן (מוסף שבת-מעריב) אנחנו רואים את הייאוש ואת המפנה אל התקווה. הנה ההדרכה של כהן: "ראשית, בשום אופן לא חמשת המלוכלכים – ש"ס, עבודה, ליכוד ישראל ביתנו וקדימה. מה הם יודעים לעשות כבר ראינו. שנית, כן, בהחלט כן – הצביעו בעד מי שבאמת קרוב לדעותיכם, לאמונותיכם, לידיעותיכם, או לתחושותיכם, מה שעושה לכם את זה. …ועכשיו לדבר האמיתי: לישראלים הגונים, ואם ייסלח לי הביטוי, פטריוטים מכל צידי הקשת הפוליטית, הלאומית והדתית – לא חסרות אופציות שפויות. מימין לשמאל: הבית היהודי שנגמל, אמנם רק באיחור ובסייעתא דשמייא, מהכהניסטים שגידל בשבתו כמפד"ל. מימד-התנועה הירוקה, שאולי יהיו ההפתעה של הבחירות (ההדגשה שלי).  מרצ זה מרצ, לטוב ולרע. וחד"ש היא אולי המפלגה היחידה שנלחמת על זכויות עובדים, ערבים ונשים מאז שמאיר וילנר, האב המייסד, חתם על מגילת העצמאות שלה".

רינו צרור (מוסף שבת-מעריב) מגדיל לעשות וקובע: "רק התנועה הירוקה ומימד ראויות לתשומת לב".

צור ארליך (מגזין "דיוקן" של העיתון "מקור ראשון") מצטט את כתבת סוכנות הידיעות היהודית ג'יי-טי-איי, דינה קראפט, המזהה "התעניינות נרחבת של תומכי ימין ושמאל כאחד ב'תנועה הירוקה-מימד' בייחוד בקהילה של דוברי האנגלית – ולא רק אצל הדתיים שבהם. הם אוהבים את מה שהם רואים שם. רבים מהם מעורבים בנושאי סביבה, וסבורים שזו המפלגה הירוקה האמיתית. נמצא שם פרופ' אלון טל, שעלה מארצות הברית והוא ידוע למדי בקהילה".
 
ונעבור לכמה מהאמנים הידועים. קובי אוז, וריקי בליך כמו גם כנראה שי אביבי יצביעו לתנועה הירוקה-מימד.
הנה כמה מהדברים היפים של קובי אוז:
"היססתי והיססתי והיום החלטתי שאני הולך על זה לגמרי – אני בוחר בתנועה הירוקה-מימד – כי הם טובים ויש להם קבלות, כי אני בעד יהדות חברתית,  כי הרב מלכיאור הוא מחוקק נהדר ואיש ראוי וחרוץ, כי אני רוצה ישראל ירוקה, כי אני רוצה חינוך עם דגש יהודי ובלי כפיה דתית.
אני בוחר בתנועה הירוקה-מימד כי אני רוצה לתמוך במי שישמור על הארץ הזאת וילחם נגד מי שהורס אותה. ככה אני, אני רוצה אופוזיציה אמיתית להתבהמות הכללית, אני רוצה אוויר נקי, מים צלולים, ים פתוח, טבע שמור, עיר מטופחת וסביבה נעימה.
אני רוצה לתמוך במפלגה שאוהבת בני אדם ושואפת להיטיב עמם. אני רוצה מפלגה עם חמלה לחלש. אני רוצה מפלגה שתקרב לבבות, מפלגה שלא תתלהם ולא תעליב, מפלגה שלא תנפנף באיזה פתרון קסם, מפלגה שלא תשלוף גימיקים, מפלגה ללא כוכבים, מפלגה של אנשים איכותיים, מפלגה שתדבר על הערכים ולא רק על הערבים, מפלגה צנועה ועממית, מעט לפלפית אבל עם המון התכוונות נכונה. אני רוצה להצביע מתוך תקווה ולא מתוך כעס. אני מאמין בציונות שמכבדת את האדמה ולא שוכחת את האדם החי על אדמתו".
 
אין ספק, סוף השבוע מבטא סופסוף את התעוררות הפרשנים, האמנים ובסופו של דבר – הבוחרים. וכשמתעוררים מגלים ש"חמשת המלוכלכים" מציעים לנו שוב את אותה מרכולת דהויה ועלובה שהם הציעו לנו קודם. את מלחמת ביבי-ברק ראינו כבר בשנת 1996. אנחנו מכירים אותם היטב. המפלגות האחרות ימכרו את כל מה שיקר להם כדי להיות בממשלה ובכנסת. ספק אם האזרח הפשוט יצליח ליהנות מהסחורה העלובה שהם מציעים. האופורטוניזם העלוב של מקימי קדימה זכור לנו היטב.

לעומת "חמשת המלוכלכים", התנועה הירוקה-מימד אינה מציעה "סחורת בחירות" חד-פעמית. היא מציעה דרך חיים. היא מציעה אימוץ של הגות הקיימות שהופכת להיות התפיסה העמוקה של האנושות כולה. היא מציעה תרגום מעשי של הגות זו לאורח חיים יומיומי באמצעות הכלים הפרלמנטריים. מדובר בקבוצה של אנשים שחיים דרך חיים זו כבר כמה עשרות שנים ועובדים לקידומה במישור העולמי וכעת חפצים להטמעה פרלמנטרית של דרך חיים זו. מסיבה זו, כעת, לאחר ששככו ענני הסקרים הכל-כך בעיתיים, והפרשנים מוצאים זמן להתעמק בתוכן מצעי המפלגות וברצינותם – רק עכשיו מסוגלים הפרשנים להבין שהתנועה הירוקה-מימד מציעה משהו שלא הוצע בפוליטיקה הישראלית לאחרונה – דרך חיים. הרציניים שבפרשנים מבינים את מהותה של דרך חיים זו ואת יכולתה לבנות מלמטה ראייה והתנהלות נכונים של הסביבה, החברה והכלכלה שלנו. דרך חיים כזו בוחנת בעיניים אמיתיות גם את הסוגיות של שלום ובטחון על מנת ליצור בסופו של דבר פתרון בר-קיימא, בכל המובנים, עבור עמי האזור.
 
אני רוצה לנצל הזדמנות זו על מנת לקרוא, קריאה אחרונה, לחברותיי וחבריי בתנועה הסביבתית. שנים רבות שאנו עמלים קשות על מנת להטמיע את תודעת הקיימות בקרב כלל האוכלוסייה בישראל ועל מנת לשנות את אופן קבלת ההחלטות במדינת ישראל. הישג משמעותי הושג כאשר ממשלת ישראל קיבלה במאי 2003 החלטה להטמיע בכל משרדיה תכנית אסטרטגית לפיתוח בר קיימא. גם השדולה הסביבתית-חברתית של הכנסת ה- 17 שמנתה 42 ח"כים שקידמו חקיקה סביבתית, הייתה הישג חשוב. ואולם, בבחירות לכנסת ה-18, שיתקיימו ביום שלישי, יש לנו בפעם הראשונה, הזדמנות היסטורית להכניס לכנסת את עמודי התווך של התנועה הסביבתית הישראלית ולהשפיע מתוך הכנסת על עבודת הכנסת והממשלה בתחומי הקיימות השונים. בואו לא נאבד הזדמנות היסטורית זו. נתגייס יחד, כל אחת ואחד מאיתנו, ונגייס כל אדם שאנו מכירים, על מנת שביום שלאחר הבחירות נצא לדרך חדשה של בניית חברה מקיימת במדינת ישראל. אם כל אחת ואחד מאיתנו יצביע ביום שלישי לתנועה הירוקה-מימד (האות "ה"), מדינת ישראל תתעורר ביום רביעי לעולם שיהיה בעתיד-הלא-רחוק עולם טוב יותר.

 

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • קורינה  ביום פברואר 7, 2009 בשעה 23:35

  אמירה אלטרואיסטית, אובייקטיבית, נקייה.
  רק חסר בה גילוי נאות שעשוי להיעלם מעיני הקורא/ת, שאדוני מועמד לכנסת של התנועה הנבחרת.
  לא כך?

  אהבתי

 • אחד העם  ביום פברואר 8, 2009 בשעה 7:53

  בבחירות הקודמות 85,000 קולות הלכו לאיבוד בשתי מפלגות ירוקות שלא עברו את אחוז החסימה.
  הפעם יש 4 מפלגות עם שם ירוק ופוטנציאל של 120,000 קולות שירדו לטמיון, לא חבל שהקול שלך יהיה אחד מאלה?
  האפשרות המציאותית היחידה היא להצביע למפלגה ירוקה, שעוברת את אחוז החסימה מחוץ לבועת הבלוגוספירה, והיא מרצ.

  אהבתי

 • שמואל חן  ביום פברואר 8, 2009 בשעה 9:44

  שני תגובות לא מעמיקות ולא מספיק רציניות.

  קורינה, בלוגרים נוהגים קצת להתעמק בבלוג שהם קוראים. אילו היית עוקבת אחריי היית מגלה את כל הפוסטים בהם סיפרתי על מועמדותי ועד כמה אני גאה בזה. זה מופיע גם בפרטים הנוספים עלי. זה לא רק כתוב על הקיר. זה מרוח באותיות קידוש לבנה. לא היה צורך בשום גילוי נאות כי הבלוג שלי זועק שאני אחד ממקימי התנועה הירוקה-מימד וגאה להיות מועמד שלה.

  ולאחד העם, הרי זה כל כך שקוף שאתה תגובה שתולה. כבר ימים שמרצ, מרוב פחד, מנסה להילחם (כן, זאת המילה) בנו עם הסיפור המצוץ מהאצבע של אחוז החסימה. כנגד מילותיך אומר רק דבר אחד.מרצ לא קידמה באמת מעולם אג'נדה של קיימות. אני רואה בפעילות של מרצ בתחום הסביבה, לכל היותר greenwash המכסה את ערוותם האנטי-דתית ואת עמדותיהם המוזרות בתחום השלום והבטחון.

  שיהיה לשניכם שבוע מצוין ובחירה טובה.

  שמוליק

  אהבתי

 • אירית  ביום פברואר 8, 2009 בשעה 12:17

  לי ברור לחלוטין שהתנועה הירוקה מימד תהיה ההפתעה של החירות האלה. אני רואה את כל האנשים הנמרצים סביבי, מראים נוכחות בכל מקום, יוצאים לשטח, ומדברים עם הציבור על התנועה הירוקה מימד.
  כשאני מסתובבת עם החולצה של התנועה הירוקה מימד, אנשים פונים אליי ושואלים איך הם יכולים לעזור. כל כך הרבה אנשים קמים מהספה ומחליטים לעשות מעשה(תיזכרו לדוגמא ביותר מאלפיים איש שהגיעו לכנס הפעילים – וזה רק קצה הקרחון).
  התנועה הירוקה מימד אולי מופיעה רק בשני סקרים, אבל אנשיה בכל מקום. והפעילים הולכים וצוברים תאוצה בכל יום ויום.
  השאלה עכשיו היא כמה אנשים נכניס. וזה דורש עבודה קשה של כולנו.
  ככל שיותר אנשים ייכנסו מהתנועה – תהיה להם יותר השפעה.
  יש לנו שלושה ימים להמשיך ולהראות לכל המדינה מי עושה את עבודת השטח הכי טובה, מי עדיין הכי בולט באינטרנט, ומי הם היחידים שמראים דרך אמיתית שמבוססת על החיוב ולא על השלילה. דרך שמדברת לכולנו ללא הבדלי דת גזע ומין.
  דרך שתציל את חיי היומיום שלנו מעצמינו.

  כולנו מצביעים לתנועה הירוקה מימד!

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

מוסף "שבת" - לתורה, הגות ספרות ואמנות

המוסף לספרות של 'מקור ראשון'

דינה אברמסון

טורים אישיים

רשימות, עדכונים והודעות

בלוג עבור משתתפי פרויקט רשימות וסקרנים

הבונים הירוקים

ייעוץ, ולווי פרויקטים פרטיים של בניה ירוקה

%d בלוגרים אהבו את זה: