האיטי – הלב והראש נקרעים

רעידת האדמה בהאיטי ידועה כבר לכולם.

במוצאי שבת ראייינו אותי בגלי צה"ל אודות מחשבותיי על רעידת האדמה ואמרתי שהלב והראש נקרעים.

באופן אינטואיטיבי הערך הראשון העולה ללב הוא חמלה. זהו ערך בסיסי, הומניסטי ואוניברסלי. כשבני אדם נמצאים בצרה צריך לעזור להם. נקודה. אין כאן חכמות. מעניין לציין שפרשת שמות מלמדת אותנו עד כמה הערך הזה הוא אוניברסלי, יהודי ובסיסי. בפעם הראשונה שהמקרא מספר לנו על ערך החמלה מדובר בבת פרעה (בתיה) שירדה ליאור לטבול לשם גירות – כך על פי המדרשים. הדבר הראשון שהיא עושה מיד לאחר טבילה זו הוא הצלת ילד עברי שנמצא בסכנה ביאור. "ותרד בת-פרעה לרחוץ על-היאור, ונערותיה הולכות על יד היאור, ותרא את התיבה בתוך הסוף, ותשלח את אמתה ותקחה. ותפתח, ותראהו את הילד, והנה-נער בוכה, ותחמול עליו, ותאמר מילדי העברים זה".

ברור לחלוטין שהאנושות צריכה להתגייס לעזרת אנשי האיטי.

מאידך, הראש מספר כי העם בהאיטי סבל ממנהיגות שדאגה בעיקר לעצמה ולא לאורח חיים מקיים של תושביה. כך, תושביו העניים של האי הזה כרתו יערות בהיקפים עצומים וחשפו את עצמם לשטפונות ומפולות בוץ ועוד רעות רבות אחרות הנובעות מהרס הסביבה הטבעית. ג'ארד דיימונד, בספרו הנודע מ- 2005 "התמוטטות: מדוע נפלו הציוויליזציות הגדולות של העבר ? האם זה יכול לקרות לנו?", הראה כי בהאיטי נותר 1% של שטח מיוער בהשוואה לרפובליקה הדומיניקנית בה נותר כ- 26%. סביר להניח שבמקום כזה לא טרחו על תקני בנייה כיאות, בוודאי לא כאלו המתאימים לרעידות אדמה קשות ובכך במידה מסוימת החמירו את תוצאת הפעילות הטבעית של כדור הארץ.

האנושות חייבת להבין, קיימות אינה מותרות. זוהי הדרך היחידה בה נוכל להמשיך ולהתקיים.

בהמשך הראיון שאלו לדעתי על ט"ו בשבט. אמרתי כי החסידות והיהדות רואות בתאריך חשוב זה עידוד לצמיחה של המין האנושי. גם רעידת האדמה בהאיטי יכולה להביא לצמיחתו של המין האנושי. אם האנושות תלמד מרעידת האדמה הזו שהיא חייבת להשקיע את עיקר מרצה בדאגה למין האנושי ובעיקר לאוכלוסיות המוחלשות, אזי  נגיע יום אחד כולנו להבנה שהמלחמות מיותרות וכי השלום הוא ייעודו של המין האנושי.

פרק מ"ו בתהלים מלמד אותנו בדיוק את התובנה הזו. הוא פותח בזעזוע שהעולם עובר עקב רעידות אדמה ומסיים בנתיצת כלי המלחמה שלאחריה מגיע שלום עולמי המקיף את כלל האנושות.

האיטי יכולה להוביל את כולנו לצמיחה אם רק נלמד את הלקח הנכון מהאסון הנורא הזה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עודד גלעד  ביום ינואר 19, 2010 בשעה 22:27

  חזק וברוך.
  רק עניין אחד צרם לי –
  אתה מנגיד בין חמלת הלב הפשוטה לראש, אשר "מספר כי העם בהאיטי סבל ממנהיגות שדאגה בעיקר לעצמה… ..תושביו העניים של האי הזה כרתו יערות בהיקפים עצומים… "
  המשל ובעיקר המסקנה שאתה מושך מהטיעון הזה לגבי היחס שלנו לקיימות הם חיונים בעיני, אולם אני מוצא שראוי לשים סימן שאלה חזק מעל הטיעון עצמו – האמנם מי שכרת את היערות הם תושבי האי?
  טענה כזו מתעלמת לחלוטין מגורם הכסף והמסחר כמניע לפעולותיהם של אנשים.
  אני אשמח אם תאיר את עיני באמירות שאמרו חז"ל על דינו של מי שקונה מגנב, אך הניחוש שלי הוא שהקונה מגנב לא פטור.
  הגנב במקרה הזה הוא השלטון בהאיטי, אולם מי שהזמין ממנו את הסחורה הגנובה ומימן אותו הוא אנחנו. מי שקנה את אדני העץ הכרותים של האיטי, יש לו אחריות גם לעוניה ולקריסת בתיה הרעועים. אנו, בניה של תרבות הזבל הגדולה, ידינו שפכו חלק מן הדם הזה ואין איש נקי.

  אהבתי

 • Eyal Morag  ביום פברואר 3, 2010 בשעה 15:38

  שבוע לפני רעידת האדמה בהאיטי רעדה האדמה בקליפורניה
  בעוצמה של 6.5 לעומת 7 בהאיטי. אמנם מדובר בסקלה לוגריתמית ויש הבדל משמעותי בין 6.5 ל-7
  רעידת האדמה בקליפורניה היתה עמוקה יותר ולכן קטלנית פחות אבל בסופו של דבר ההפרש בעוצמה בסביבות פי 10 ואם נוסיף עוד פקטור של 10 לאפקט העומק הינו מצפים למספר הרוגים נמוך פי 100 בקליפורניה.
  אבל התוצאה בקליפורניה היתה כ-50 אלף אנשים ללא חשמל. בהאיטי כ-100 אלף הרוגים. ההבדל כניראה נובע גם מאכות הבניה מעניין האם בארץ אנו יותר קרובים לקליפורניה באכות הבניה?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

מוסף "שבת" - לתורה, הגות ספרות ואמנות

המוסף לספרות של 'מקור ראשון'

דינה אברמסון

טורים אישיים

רשימות, עדכונים והודעות

בלוג עבור משתתפי פרויקט רשימות וסקרנים

הבונים הירוקים

ייעוץ, ולווי פרויקטים פרטיים של בניה ירוקה

%d בלוגרים אהבו את זה: