אפשר להתפוצץ מזה – מס' 2

לפני מספר חודשים התרעתי, כאן בבלוג, על מינויו של ד"ר גבי אביטל, מכחיש אקלים ישראלי ידוע, לתפקיד המדען הראשי של משרד החינוך.

היום קיבלתי מידידי הטוב, ד"ר ג'רמי בנשטיין, את הידיעה הבא, ואני מביא אותה במלואה.

המדען הראשי במשרד החינוך, ד"ר גבי אביטל: בני האדם אינם האחראים להתחממות כדור הארץ
בנוסף אמר אביטל "אם בספרי הלימוד יכתבו באופן מפורש שמוצא האדם מהקוף – ארצה שהתלמידים ייחשפו לדעות אחרות ויתמודדו אתן"
מאת אור קשתי וצפריר רינת

המדען הראשי החדש של משרד החינוך, ד"ר גבי אביטל, תקף בשבוע שעבר את ההסכמה המדעית הרחבה בדבר הקשר בין פעילות האדם לשינויי האקלים, ואמר כי "אם ימשיכו לכתוב בספרי הלימוד שכדור הארץ מתחמם בגלל פליטת פחמן דו חמצני – אני אתעקש על כך שזה לא המצב". עוד אמר, כי "אם בספרי הלימוד יכתבו באופן מפורש שמוצא האדם מהקוף – ארצה שהתלמידים ייחשפו לדעות אחרות ויתמודדו אתן. יש הרבה אנשים שלא חושבים שתורת האבולוציה היא נכונה". בתוקף תפקידו, משפיע אביטל על פעולות משרד החינוך ובתי הספר בנושא איכות הסביבה. בעקבות כמה מאמרים שכתב על התחממות כדור הארץ, קראו פעילים בארגונים ירוקים להתפטרותו.

ד"ר אביטל, בעצמו איש דתי, אמר כי "יש כאלה שעבורם האבולוציה היא דת והם לא מוכנים לשמוע שום דבר אחר. חלק מהחובה שלי, במסגרת תפקידי במשרד החינוך, היא לבדוק את תוכניות הלימודים וספרי הלימוד".

ביחס לדבריו אלה אמרה הפרופ' חוה יבלונקה, מאוניברסיטת תל אביב, שהדבר מקביל ל"אמירה שצריך לתת מקום בספרי הלימוד לדעה שכדור הארץ הוא שטוח ושהשמש מסתובבת סביבו. מפתיע שמדען ראשי של משרד ממשלתי אומר דברים כל כך הזויים".

לפני כשלושה חודשים מינה שר החינוך, גדעון סער, את ד"ר אביטל לתפקיד המדען הראשי של המשרד. את תאריו האקדמיים השיג אביטל בפקולטה להנדסה אווירונאוטית בטכניון, שם הוא מרצה על "תורת הזרימה והאווירודינמיקה". בעבר שימש ד"ר אביטל מנהל תחום אווירו-מכניקה ב"אלביט". אביטל הוא המדען הראשי הראשון שלא נבחר מקהילת חוקרי החינוך. הוא גם חבר ליכוד כ-20 שנים, והתמודד ברשימת המפלגה לכנסת ב-2006. את מינויו אישרה נציבות שירות המדינה.

במאמר שפורסם בשבועון הדתי-לאומי "בשבע", בסוף נובמבר שעבר, כתב אביטל: "בשנים האחרונות מתרחש ברחבי העולם 'מסע הצלב הירוק', כחלק ממהלך יותר עמוק, ואפשר לכנותו בהחלט דת ירוקה. מה מניע את הירוקים ותומכיהם המגוונים לצאת במסע הפחדות שקצו של העולם ממש על פתחנו? מדוע ארגוני הירוקים לוחצים על ממשלות לעבור לאנרגיה חלופית שאינה זמינה ובטח יקרה מאוד? משאלות אלה לא ניתן להתחמק. התשובות עלולות להפתיע ואולי לאכזב. אולם ברגע שהמדע מגויס לפוליטיקה, כלומר לאידיאולוגיה, יש לברר מהו הבסיס המדעי של ארגוני הירוקים. ולמי שבקי קצת בפרטים זה מזכיר משהו מדת האבולוציה".

בראיון עמו, שהתקיים ב"מכון מאיר" הדתי, לפני מינויו למדען הראשי, אמר אביטל: "תחום אחר של המדע שהוא בעייתי זה הביולוגיה או מדעי החיים והסביבה. יש שם המון יסודות שעומדים על כרעיים של תרנגולת". בתשובה לשאלת המנחה, אם הוא מתכוון לכך "מבחינה מוסרית", ענה אביטל: "כן, בוודאי מוסרית. מכיוון שכאשר התורה שלך מתבססת על תורת ההתפתחות של דרווין והנגזרות שלה, אתה מתבסס על יסודות לא-אמוניים, כלומר, אין אלוהים, יש משהו מקדם, והיו התפתחויות כאלה ואחרות אקראיות, שהביאו אל היצור שהוא נזר הבריאה – שזה האדם".

בהמשך הראיון ב"מכון מאיר" אמר אביטל: "כל הסממנים של דת פנאטית נמצאים שם (בארגוני ירוקים, א"ק) – קנאות והרבה רוע. הירוקים אומרים ש'יישרף העולם – רק שיהיה ירוק'". בתשובה לשאלה האם הוא נוהג למחזר, השיב: "אני מתאמץ לשים את הפלסטיק בפח אשפה רגיל. כדור הארץ לא הולך להיות מושמד. הקב"ה הבטיח לנו…וההשפעה של האדם היא זניחה".

אביטל אמר בשבוע שעבר כי "אלה דעותיי ולא אתכחש להן כי מוניתי לתפקיד במשרד החינוך". לדבריו, "הירוקים צריכים להיות פחות דתיים וכדאי להם לקרוא את כל המאמרים שחושפים את דברי ?מכחישי ההתחממות'. אני הייתי בין הראשונים שאמרו זאת. מי שאומר שאין לי את המומחיות הנדרשת צריך לפתוח את העיניים".

חלק גדול מהציטוטים המוקדמים של ד"ר אביטל הופיעו באתר אינטרנט ישראלי, המוקדש לההתחממות העולמית. במכתב לסער, כתב השבוע מחבר הבלוג, איל מורג, כי אביטל "לא מבין מהו מדע ולכן צריך להרחיק אותו מכל תפקיד שקשור למדע".

"אביטל צריך להתפטר מתפקידו", מוסיפה ד"ר ליה אטינגר, ממרכז השל לחשיבה ומנהיגות סביבתית. "הדבר דומה למדען הראשי של משרד הבריאות שהיה מכריז שכל המחקרים על הקשר בין סיגריות לסרטן הם עורבא פרח. ברור שמטבעו של המדע, אין הסכמה מוחלטת והמחלוקות מקרבות אותנו לאמת, אבל אין לכך כל קשר לדברים שאומר אביטל. אם אלה עמדותיו, הוא לא יכול לקדם את החינוך הנדרש לאיכות סביבה וקיום המערכות האקולוגיות. אביטל הוציא עצמו מהקונצנזוס".

לדברי ד"ר שחר דולב, מ"הפורום הישראלי לאנרגיה", "מדענים מוצאים כל הזמן הוכחות נוספות ל'תיאוריית ההתחממות'. טוב שיש מדענים המעלים שאלות וטענות, כי זה בריא לדיון המדעי. אבל אם אנשים בעלי סמכות – כמו מדען ראשי במשרד ממשלתי – מאמצים עמדה של מיעוט בקהילה המדעית ומפיצים אותה ברבים, הרי שהדבר גורם נזק אדיר, כי הוא מבלבל את הציבור ואת מקבלי ההחלטות".

בפגישה עם עיתונאים בשבוע שעבר, שהוקדשה לסקירת השנה הראשונה של השר סער במשרד החינוך, אמר בכיר במשרד על אביטל כי הוא "כוח חשוב, שמוסיף תרומה של עצמאות מחשבתית ומקוריות". במשרד החינוך סירבו בסוף השבוע להגיב לדברי אביטל או לביקורת הפעילים הירוקים.

—-

עד כאן הידיעה. את אשר יגורתי בא לי. ראו גם את הפוסט החשוב שהעלה בעניין זה היום פרופ' דני רבינוביץ'.

כל כך הרבה אפשר עוד לכתוב על הגישה של ד"ר אביטל. אני אישית חושש מאד שהוא אינו מבין מהו מדע, הוא אינו מבין מהי יהדות, הוא אינו מבין את הקשר העמוק שבין חיינו היהודיים לבין המחויבות הסביבתית שצריכה להיות לכל אחד על פני האדמה הזו. והצרה הכי גדולה היא שהוא מכוון את מדיניות החינוך של ילדינו.

כשנבחרה ממשלת נתניהו בכיתי עמוק מאד בתוך ליבי. עכשיו, אני יודע מדוע.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ענת  ביום פברואר 24, 2010 בשעה 13:55

  יאמר ל"זכותו" של "המדען הראשי" – באנחנו נסוגים בבטחה לחומנייזלל העיסוק בו וקריאת הפוסט של דני רבינוביץ', הגעתי לבלוג שלך, שמוליק וזה משמח מאד.
  עד כאן זכויות ושמחות. השאר – עצוב ומחריד. "מפתיע שמדען ראשי של משרד ממשלתי אומר דברים כל כך הזויים" אומרת פרופ' חווה יבלונקה. אכן דברים הזויים, אבל לא מפתיעים. הלוא אנחנו נסוגים בבטחה לקראת חומנייזם פונדמנאליסטי בכל התחומים.
  השאלה הגדולה היא, אם יש עדיין בקרבנו מי שיעצור את הסחף? האם בכוחנו לגרום לפיטוריו של הפרסונה הזו?

  אהבתי

  • שמואל  ביום פברואר 25, 2010 בשעה 13:27

   שלום ענת ותודה על תגובתך.

   השאלה המעשית שלך היא שאלה טובה מאד. אני יודע שח"כ ד"ר דב חנין הגיש הצעה דחופה לסדר אולם איני יודע עדיין מה עלה בגורלה. אני מניח שהרבה רעש מצידנו יכול לסייע לתהליך.

   כל טוב,

   שמוליק

   אהבתי

 • Eyal Morag  ביום מרץ 2, 2010 בשעה 23:56

  הוספתי עוד כמה התיחסויות לגבי אביטל בבלוג כולל מספר קישורים לפילוסוף הבודד

  אהבתי

 • שמואל  ביום מרץ 3, 2010 בשעה 9:06

  איל יקר,

  רב תודות. אני פשוט בשבועיים מטורפים של דהירה לקראת הגשת עבודת הד"ר ועוד לא יצא לי להעלות פוסט של קרדיט לך. מקווה שאעשה זאת בקרוב.

  שלך

  שמוליק

  אהבתי

 • יעל י.  ביום אוקטובר 5, 2010 בשעה 19:18

  ד"ר אביטל צודק: ההתחממות הגלובלית, אם כלל קיימת, אינה מעשה ידי אדם.

  כמו שהתחוור לכולנו בסוף השנה שעברה, כבוד המדען הראשי למשרד החינוך לשעבר צודק. יחידת מחקר האקלים (CRU, Climate Research Unit) אשר באוניברסיטת איסט אנגליה, בריטניה, נפרצה בסוף נובמבר 2009 ומאות מסמכים פנימיים ואימיילים יצאו לתקשורת האינטרנטית. המסמכים מראים שמדענים יחידת מחקר האקלים סילפו נתונים על מנת להראות שכדור הארץ מתחמם (כתבת הסאנדיי טיימס: http://www.timesonline.co.uk/tol/news/environment/article6936328.ece). פיל ג'ונס, ראש יחידת מחקר האקלים באוניברסיטה, הודה שהפריצה אכן התרחשה ( http://www.examiner.com/essex-county-conservative-in-newark/cru-director-admits-hacked-files-genuine).

  מאחר והפרשיה יצאה לאור זמן קצר בלבד לפני ועידת האקלים בקופנהגן בשעה שהתקשורת העולמית היתה עסוקה בפרסום השקר על התחממות גלובלית, לא היה מפתיע שהפרשיה צונזרה. לישראל הנושא הגיע שלושה חודשים שלמים אחרי ההתפוצצות שלו במדיה האינטרנטית. כתבת החדשות הראשונה על הנושא פורסמה באתר חדשות ערוץ 2: "התחממות גלובלית? עבדו עליכם כל השנים" (http://www.mako.co.il/news-money/tech/Article-b31629fd86cc621004.htm&sCh=31750a2610f26110&pId=1703146783) בתאריך ה-14 בפברואר, כבר לפני יותר מחצי שנה.

  "מכחישי האקלים", כפי שהם מכונים בלשון פרובוקטיבית, מואשמים בכך שהם ממומנים על ידי חברות הנפט, להן, לכאורה, יש אינטרס שלא לשלם את מס הפחמן הדו חמצני. המאשימים, עם זאת, לא טורחים להפנות אצבע מאשימה לאל גור, אשר מקדם בסרטו "אמת בלתי נוחה" את שקר ההתחממות הגלובלית בהתבסס על אותם נתונים מסולפים של המכון לחקר האקלים באוניברסיטת איסט אנגליה.
  ובישראל? מפטרים את המדען הראשי של משרד החינוך על אמירת אמת.

  אהבתי

 • איל מורג  ביום ינואר 25, 2013 בשעה 23:51

  במקרה חזרתי לפוסט אז יעל
  ראשית אכן פריצה התרחשה אבל מעבר לכמה התבטאויות לא נאות לא התגלה שום דבר משמעותי
  לפרטים בפוסט משנת 2009 מספר ימים לאחר הפריצה
  http://the-black-butterfly-effect.blogspot.co.il/2009/11/cru-hack.html

  אהבתי

 • איל מורג  ביום ינואר 26, 2013 בשעה 0:01

  נ.ב. מכחישיי אקלים ולא סקפטיים. לפי מיקל שרמר שכתב ספר על הכחשת השואה
  http://the-black-butterfly-effect.blogspot.co.il/2010/09/blog-post.html
  ולקרוא לאביטל מדען זו הגזמה מהנדס הוא התואר הנכון. ואני עדיין אשמח לקישור אל
  http://the-black-butterfly-effect.blogspot.co.il/2010/02/minister-of-edu.html
  אפרופו אמירת "אמת"

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

מוסף "שבת" - לתורה, הגות ספרות ואמנות

המוסף לספרות של 'מקור ראשון'

דינה אברמסון

טורים אישיים

רשימות, עדכונים והודעות

בלוג עבור משתתפי פרויקט רשימות וסקרנים

הבונים הירוקים

ייעוץ, ולווי פרויקטים פרטיים של בניה ירוקה

%d בלוגרים אהבו את זה: